Program "WF z Klasą"

wfzklasa.jpg [432x100]

Program "WF z Klasą"

„ WF z Klasą”  to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Program ten powstał po to, aby wspierać nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów. Ma się również przyczynić do  wypracowania dobrych, sprawdzonych pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Ponieważ spada poziom aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, zdaniem organizatorów, lekcje WF-u prowadzone w mądry i nowoczesny sposób są szansą na odwrócenie tego trendu. Zajęcia powinny być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Program „WF z Klasą” ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność.

We wrześniu nasza szkoła wzięła udział w pilotażowej edycji tego programu, który miał potrwać do końca grudnia 2013r.  Ponieważ edycja pilotażowa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół, organizatorzy postanowili przedłużyć go na kolejny semestr. Dla szkół, które uczestniczyły w pilotażu, przygotowano nowe zadania, natomiast, szkoły, które rozpoczynają WF z klasą, mogą płynnie włączyć się w program, wykorzystując doświadczenie liderów edycji pilotażowej.

Szkoły uczestniczące w pilotażowej edycji programu miały do wykonania dwa zadania, jedno obowiązkowe: ”Sportowy Okrągły Stół”- zorganizowanie szkolnej debaty dotyczącej udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole, drugie do wyboru: „Zachęcanie do zdrowego jedzenia w szkole”. Obydwa zadania zostały przez nas wykonane (więcej można poczytać w załączniku lub na blogu szkoły). Oprócz tego Szkolny Koordynator Programu (Anna Palmowska) miał założyć bloga dla swojej szkoły na platformie blogowej CEO. Zadaniem koordynatora jest przez cały okres trwania programu  wykorzystywać bloga do dokumentowania działań szkoły.

Nasza szkoła postanowiła zostać w programie. Przed nami kolejne zadania do wykonania:

- zadanie obowiązkowe: „Lokalna Akcja Sportowa (LAS)”. Istotą LAS-u jest włączenie do działań społeczności lokalnej lub innej, zaprzyjaźnionej szkoły. Można zorganizować sportowe wydarzenie lub aktywnie włączyć się w większą akcję ogólnopolską.

- zadanie dodatkowe: „Lekcje poza szkołą”.

Mamy już pomysł  na zrealizowanie zarówno zadania obowiązkowego, jak również dodatkowego.

”Sportowy Okrągły Stół”

2.jpg [300x413]