Szkoła dla Niepodległej

Rok 2018 jest szczególny ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza Szkoła nie ogranicza się jednak do uczczenia tylko i wyłącznie dnia 11 listopada 2018 roku, ale organizuje bądź bierze udział w wydarzeniach organizowanych w celu uczczenia tej okrągłej rocznicy przez cały rok szkolny 2017/2018. W niniejszej zakładce mogą się Państwo zapoznać z wydarzeniami, w których Szkoła Podstawowa  w Widomej bierze udział, aby zapoznać dzieci i uczniów z historią Polski, zwłaszcza w latach 1914-1918, ale także kolejnych, w którym tworzyliśmy naszą państwowość po 123 latach zaborów. Zakładka ta będzie sukcesywnie aktualizowana o kolejne podejmowane przez Szkołę inicjatywy, których kulminacją będą uroczyste obchody 100lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w listopadzie 2018 roku. Zdjęcia z poszczególnych wydarzeń znajdują się w poszczególnych relacjach w zakładce Aktualności.

 

Szkoła dla Niepodległej, czyli Tydzień Niepodległości w Szkole Podstawowej w Widomej

 

            Już od roku nasza szkoła przygotowywała się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale dopiero ostatni tydzień obfitował w wydarzenia kulturalne, których Szkoła w Widomej była albo uczestnikiem, albo organizatorem.

            We wtorek, 6 listopada w Szkole w Widomej odbyła się Gminna Gra Terenowa pt. "Droga do niepodległości", której byłam organizatorem. W grze udział wzięli uczniowie z wszystkich szkół naszej gminy. Trzyosobowe zespoły w dwóch kategoriach wiekowych - klasy V-VI i VII – VIII i gimnazjum zmagały się z pytaniami i zadaniami dotyczącymi okresu odzyskania niepodległości na terenie obecnej Gminy Iwanowice. W grze wykorzystali wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie udziału w 5 prelekcjach historycznych, z czego 3 ostatnie odbyły się w naszej Szkole. W zabawie młodzież sprawdziła swoją wiedzę oraz umiejętności szybkiego reagowania, poszukiwania rozkazów oraz działania pod presją czasu. Uczniowie choć na godzinę przenieśli się w czasy I wojny światowej, a zadania wykonywali jako pułki piechoty bądź Beliniacy z Ułańskiej Siódemki.
Każdy zespół był doskonale przygotowany i zmotywowany a podczas gry widać było duże zaangażowanie i rywalizację.

Pierwsze miejsce w grupie młodszej zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Iwanowicach, drugie miejsce uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Damicach.

Pierwsze miejsce w grupie starszej zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Damicach, drugie mjesce należy do uczniów Gimnazjum w Grzegorzowicach.

Nie przyznawaliśmy kolejnych miejsc, ale nasza młodsza drużyna w składzie Jakub Palmowski, Karina Zborowska i Oliwia Laskiewicz zdobyła III miejsce, uzyskując tylko kilka punktów mniej niż ich poprzednicy. Dziękuję uczniom, własnym jak i tym z innych szkół, za świetną zabawę i zaangażowanie, a ich nauczycielom i opiekunom za przygotowanie i współpracę.

            W środę, 7 listopada dzisiejszym już po raz XVIII Gimnazjum w Grzegorzowicach zorganizowało Gminne Biegi Niepodległościowe dla uczniów z terenu naszej gminy. Na zawody przybyły reprezentacje 8 szkół. Z naszej Szkoły chciałam wyróżnić Oliwię Kaczor z klasy VIII, która zajęła I miejsce w kategorii biegów indywidualnych. Opiekunem grupy była pani Paulina Kucharczyk.

Nasza Szkoła brała również czynny udział w konkursie plastycznym: Pieśniami patriotycznymi malowane (opiekun: pani Beata Gaździcka) i w tym konkursie również zajęliśmy punktowane miejsca: w kategorii dzieci w klasach I- III  - I miejsce- Kajetan Gaździcki, a w kategorii dzieci w klasach IV-VIII miejsce Karina Zborowska,  III miejsce Amelia Ryż. Wyróżnienia otrzymali: Weronika Fundament, Natalia Piskorz, Maria Gałkowska i Justyna Ślimak.

            W czwartek, 8 listopada w Iwanowicach odbył się konkurs  Nie ma świętowania bez pieśni śpiewania. Zespół wokalny (uczennice klasy VIII: Justyna Ślimak, Julia Pobędza, Dominika Szlęk, Karolina Prześlica i Wiktoria Cieślik) z naszej szkoły pod kierunkiem pana Jacka Morawskiego wyśpiewał piękne III miejsce.  

            W piątek, 9 listopada odbyła się uroczysta Akademia z okazji 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowały się przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego B pod moim kierunkiem, a uczniowie klas V, VI i VII pod kierunkiem pani Karoliny Saroty. Pieśni  zaśpiewał zespól wokalny. Fotorelacja z akademii ukaże się wkrótce.

            O 11.11 wszyscy uczniowie Szkoły zebrali się w sali gimnastycznej, by wspólnie bić rekord śpiewania hymnu dla Niepodległej. Trzeba przyznać, że każdy pięknie i z zaangażowaniem wyśpiewał wszystkie 4 zwrotki hymnu. Po rekordzie, uczniowie klas I-III zaprezentowali się wszystkim w bojowej pieśni o niepodległości, a swym występem wzruszyli wszystkich. W radosnym i patriotycznym nastroju cała szkoła zaśpiewała jeszcze pieśni wojskowe, przypomniane przez codzienne audycje szkolnego radiowęzła.

            Wieczorem przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego B zaprezentowały się w Iwanowicach, a ich występ podsumowujący dzieje Polski w drodze do niepodległości, poruszył widownię. Zaraz po nich odbył się konkurs literacki dotyczący niepodległości, a reprezentowały nas w nim uczennice klasy VIII. Wyniki będą opublikowane na stronie Ocalmy od zapomnienia dzieje wyzwolenia. Zapraszam do polubienia tej wewnętrznej strony utworzonej m.in. przeze mnie w celu wspólnego świętowania niepodległości. Na tej stronie są także umieszczane filmy z cyklu Iwanowice dawniej, a wśród nich te o historii Polski, której losy splatają się z gminą Iwanowice, zwłaszcza w kontekście powstania styczniowego i I wojny światowej. Zachęcam także do obejrzenia przygotowanej przeze mnie wystawy w sali gimnastycznej w Szkole w Iwanowicach dotyczącej militariów z I wojny światowej i zdjęć 3 legionistów z naszej Gminy. Eksponaty udostępniło Muzeum Regionalne w Iwanowicach.

            W sobotę, 10 listopada uczniowie naszej szkoły wezmą także udział w Biegach dla Niepodległej.

            Poniżej prezentuję zdjęcia gazetek wykonanych przez uczniów i przedszkolaków, a także nasze piękne biało-czerwone korytarze. Wszystko dla Niepodległej.

            Zdjęcia i szczegółowe relacje z innych wydarzeń dot. świętowania niepodległości ukażą się na stronie facebook’a Ocalmy od zapomnienia dzieje wyzwolenia i na naszych stronach, zaraz po ich sporządzeniu.

            Serdecznie zapraszam do uroczystych obchodów 11 listopada w Iwanowicach i zachęcam do rozmów o naszej przeszłości, o historii naszych rodzin. Właśnie w takich okolicznościach rozmów z rodzicami, czy dziadkami przy herbatce, można poznać nie tylko historię własnej rodziny, ale może też i swojej miejscowości. Ja przy okazji takich rozmów dowiedziałam się na przykład, że mój prapradziadek – Franciszek Radłowski z Sieciechowic był przewodnikiem Józefa Piłsudskiego, kiedy wraz z żołnierzami wracał z Uliny Małej do Krakowa. Miał być jego przewodnikiem tylko do Widomej, ale  w końcu dotarł z oddziałem aż do Krakowa 11 listopada 1914 roku. Takich historii w naszej gminie jest  więcej. Dbajmy o naszą przeszłość, pielęgnujmy pamięć o niej , by zapewnić sobie i następnym pokoleniom lepszą przyszłość. Naród bez znajomości swej historii ginie. A przecież wiemy, że jeszcze Polska nie zginęła…

Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko

Wieczornica Niepodległościowa

Dnia 11 listopada 2017 roku w Sieciechowicach odbyła się Wieczornica Niepodległościowa, podczas której zorganizowany został Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej.  W 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w rywalizacji wziął udział zespół z naszej szkoły. Dziewczyny z klas V, VI i VII zaprezentowały wzruszające pieśni: „My pierwsza brygada” i „O mój rozmarynie”. Wykonanie naszego chóru schwytało jury za serca, czego efektem jest wysokie II miejsce w konkursie. Gratulujemy zespołowi i życzymy dalszych sukcesów!

 

Opieka nad mogiłami z czasów I wojny światowej

Tuż przed Świętem Niepodległości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem wybrali się do pobliskiego lasu w Widomej, aby dokonać niezbędnych prac porządkowych wokół mogiły zbiorowej z czasów I Wojny Światowej. Samorząd Uczniowski objął patronat nad tym  miejscem już kilka lat temu i dba o jego estetykę zawsze w porze jesiennej i wiosennej. Położona tuż na skraju lasu mogiła jest miejscem spoczynku około 1500 żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej poległych w listopadzie 1914 roku. Uczniowie zdają sobie sprawę, że nie tylko jako członkowie SU, ale również jako mieszkańcy mają obowiązek dbać o to wyjątkowe miejsce. W dowód  pamięci o zmarłych i troski o lokalne pomniki historii dołożyliśmy wszelkich starań, aby wyglądały godnie - zwłaszcza w święto odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Akademia Przedszkolaków

10 listopada wszystkie przedszkolaki uczestniczyły w akademii poświęconej Odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Program artystyczny zaprezentowały Pięciolatki, które przybliżyły innym dzieciom sens święta obchodzonego 11 listopada. W zaśpiewanych piosenkach patriotycznych i wyrecytowanych wierszach opowiedziały nie tylko o historii Polski z lat 1795-1918, ale też zwróciły uwagę na nasze „polskie znaki”, które każde dziecko powinno znać. Na szczęście przedszkolakom z Widomej nie są obce narodowe barwy i wiedza o Polsce. Biedroneczki i Czterolatki zaśpiewały piosenkę Płynie Wisła oraz zadeklamowały Katechizm polskiego dziecka księdza Władysława Bełzy, czyli utwór rozpoczynający się słowami Kto Ty jesteś?. Zerówka natomiast zaśpiewała wszystkim Jedzie, jedzie na Kasztance, czyli piosenkę o Józefie Piłsudskim i jego szlachetnej klaczy pochodzącej z dworu w Czaplach Małych, oddalonego tylko 17 km od Widomej.

 

 Akademia Uczniów

W poniedziałek 13 listopada 2017 roku o godzinie 8.00 salę gimnastyczną w naszej szkole ożywiły dwa kolory: biel i czerwień. Na podłodze leżały jesienne liście, a na zebranych spoglądał portret marszałka Józefa Piłsudskiego. Klasy IV i VI przygotowały dla wszystkich zebranych małą lekcję historii. Widzowie, w strojach galowych oraz z kotylionami na piersiach, wysłuchali wspaniałych wierszy o ojczyźnie oraz wielu patriotycznych pieśni. Szkolny chór pod opieką pani Agnieszki Dynek kolejny raz stworzył jedyną w swoim rodzaju atmosferę, która pomogła w głębokim i patriotycznym przeżywaniu Narodowego Święta Niepodległości. Momentem kulminacyjnym była scena, w której uosobiona Wolność zdjęła Polakom czarne płaszcze z kapturami, symbolizujące ciężkie brzemię zaborów. Przedstawienie zakończyło się uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego.

           Uczniowie rozeszli się do klas w pozytywnych nastrojach, ale towarzyszyła im refleksyjna zaduma. Obecnie wszyscy mamy szczęście żyć w  niepodległym kraju, ale często zapominamy o ludziach, którzy wywalczyli dla nas wolność. Uroczystości takie jak ta dzisiejsza mają za zadanie przypominać właśnie o narodowych bohaterach, którzy oddali życie za Polskę.  

 

Udział 5 i 6 latków w Ogólnopolskim Konkursie: „Jesteśmy dumni z Polski, naszej Ojczyzny”

Nauka historii w życiu każdego człowieka ma ogromne znaczenie. Na edukację patriotyczną kładzie się szczególny nacisk w roku jubileuszowego świętowania przez Polskę odzyskania niepodległości. Z tej okazji Oddziały Przedszkolne „A” i „B” wzięły udział 
w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt.  „Jesteśmy dumni z Polski, naszej Ojczyzny”, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Gdańsku w towarzystwie Szkoły Podstawowej nr 25 w Elblągu.

Celem zmagań było kształtowanie u dzieci uczuć i postaw patriotycznych, więzi 
z krajem ojczystym, szacunku do symboli narodowych, polskiej historii, tradycji i kultury. Przygotowania do konkursu rozpoczęły się od krótkiej prelekcji na temat historii Polski. Przedszkolaki zostały zapoznane z tematyką konkursową przez ich wychowawczynie: Katarzynę Kobendzowską- Grzegórzko i Julię Gugułę.

Następnie sześć wybranych osób z Oddziałów Przedszkolnych przystąpiło do tworzenia prac. Nie były one jednak standardowe. Przedstawiały historię Polski w formie 12 obrazów wydarzeń (rozgrywających się w poszczególnych miesiącach na przestrzeni wielu wieków) w formie kalendarza. Treści w nich zawarte odnoszą się do znaczących momentów historycznych, religijnych i politycznych naszego kraju. Prace plastyczne dotyczą m.in. powstania styczniowego, akcji pod Arsenałem, koronacji Chrobrego, Konstytucji 3 maja, bitwy pod Grunwaldem, obrony Westerplatte, wyboru Polaka na papieża, czy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prace oddane przez naszych początkujących artystów były wykonane z ogromnym zaangażowaniem i starannością. Charakteryzowały się one różnorodnością technik: wyklejanki, malarstwa czy grafiki.  

 

Udział w gminnym czytaniu przez narodowego Kogutka Gutka

          W tym roku wszyscy Polacy obchodzą ważną rocznicę – mija 100 lat od pamiętnej daty odzyskania niepodległości. W związku z tym Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach wraz z Wydawnictwem Skrzat przygotowali projekt dla przedszkolaków z naszej gminy – „Kogutek Gutek, czyli Klub Małego Patrioty”. Przedsięwzięcie ma na celu zapoznanie najmłodszych z historią naszego kraju poprzez czytanie patriotycznych książeczek.

         Możliwość poznania Kogutka oraz historii naszego kraju miały (jako pierwsze!) przedszkolaki z Widomej. Bohater gościł tutaj od 19 marca do 20 kwietnia. W tych dniach każda z czterech grup przedszkolaków miała okazję poznać różne ciekawostki dotyczące historii Polski. Działo się tak dlatego, że Gutek nie przyjechał sam – przywiózł ze sobą wartościowe książeczki, które wyjaśniały następujące tematy: polskie symbole, polscy odkrywcy, polscy wynalazcy, polskie pojazdy, polskie samochody i polskie samoloty. Dzieci mogły więc poznać ciekawostki, o których prawdopodobnie niestety nigdy nie usłyszą w szkole, np. jak wiele jest polskich wynalazków, czy jaką długość zajmą ustawione rzędem małe Fiaty.

         Podczas całego pobytu w naszym przedszkolu, Kogutek towarzyszył nam także w trakcie poznawania nowych liter, zabaw ruchowych, a nawet podczas odpoczynku po męczącym dniu.

         Dziękujemy Kogutkowi Gutkowi, który był naszym gościem przez cały tydzień i pomagał w poznaniu i zrozumieniu historii naszego kraju!

 

Udział w prelekcjach historycznych organizowanych przez GCKiB w Iwanowicach

 

            Uczniowie z terenu Gminy Iwanowice, w tym z naszej szkoły, biorą udział w prelekcjach historycznych organizowanych w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dwie z trzech prelekcji odbyły się  22 marca 2018 r. i 19 czerwca 2018r. w Szkole Podstawowej w Iwanowicach, a ich tematami było Powstanie Styczniowe (ukazane poprzez pokaz filmowy i krótką rekonstrukcję,
prelegentami byli: Pan Adam Miska – kustosz Muzeum Regionalnego w Iwanowicach oraz Pani Anna Mączka – dziennikarka radiowa i telewizyjna) oraz sylwetka i dokonania  Eugeniusza Kwiatkowskiego (pokaz filmu i udział gościa honorowego, czyli wnuczki Eugeniusza Kwiatkowskiego – dr Julity Maciejewicz-Ryś).

Po każdej prelekcji uczniowie rozwiązują test sprawdzający ich wiedzę, którą będą mogli się pochwalić jedynie najlepsi, uczestnicząc w historycznej grze terenowej organizowanej przez GCKiB w Iwanowicach w listopadzie 2018 roku.

 

Wyróżnienie dla ucznia naszej szkoły w konkursie „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii”!

 

W piątek (18 maja) w szkole Podstawowej nr 21 w Nowym Sączu odbyła się uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii”.

Konkurs został zorganizowany na okoliczność stulecia odzyskania niepodległości pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Zmagania miały na celu upamiętnienie m.in. postaci Stanisława Skalskiego (jednego z najwybitniejszych  polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej, bohatera bitwy o Anglię) 
i ks. ppłk. Jana Leona Ziółkowskiego (ostatniego kapelana Kozielska zamordowanego w Katyniu), z którymi uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani podczas zajęć plastycznych. Warto nadmienić, że uczestnicy lekcji z dużym zainteresowaniem słuchali o zasługach tych bohaterów. Owocem tego spotkania były prace plastyczne oraz prezentacje, które wzięły udział w szkolnych eliminacjach, a następnie w ogólnopolskiej konfrontacji.

Z dużą radością przyjęliśmy fakt, że za naszą twórczość otrzymaliśmy wyróżnienie. Praca ucznia klasy II - została nagrodzona przez jury.

 

Szkoła dla Niepodległej – realizacja projektu Ocalmy od zapomnienia dzieje wyzwolenia

            Szkoła Podstawowa w Widomej bierze aktywny udział  w uroczystych obchodach świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości już od poprzedniego roku szkolnego. W tym roku Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Oświatowych w Widomej razem z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach realizują projekt zgłoszony do konkursu  na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2018 r. pn„Małopolska. Moja wolność”.

            Projekt Ocalić od zapomnienia dzieje wyzwolenia ma na celu zaktywizowanie mieszkańców gminy Iwanowice we wspólnym świętowaniu tej okrągłej rocznicy. W naszej gminie owe spotkania z historią są o wiele ciekawsze, ponieważ to właśnie na jej terenie rozgrywały się ważne wydarzenia z lat niewoli pod zaborami i czasów I wojny światowej. Gmina Iwanowice pamięta czasy powstania styczniowego, powrót żołnierzy z Józefem Piłsudskim na czele, czy bitwy I wojny światowej Rosjan i Austriaków.

            Jednym z zadań projektu realizowanych przez SISO jest przeprowadzenie 3 prelekcji historycznych, na które przyjeżdżają uczniowie szkół z terenu gminy Iwanowice. Koordynatorem z ramienia Szkoły jest p. Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko, koordynatorem całego projektu i łącznikiem z ramienia GCKiB w Iwanowicach jest p. Katarzyna Kmita, a prelegentami i autorami filmów historycznych prezentowanych w czasie prelekcji są: p. Anna Mączka i p. Adam Miska.  Pierwsza prelekcja odbyła się we wtorek 25 września 2018 r. a jej bohaterem była postać Józefa Piłsudskiego. Drugie spotkanie odbyło się 9 października i  poświęcone zostało postaci Leona Krzeczunowicza (zapraszam do obejrzania filmiku o nim na naszej stronie na facebook’u pod nazwą Ocalmy od zapomnienia dzieje wyzwolenia). Trzecia, ostatnia prelekcja odbędzie się 23 października i uczniowie usłyszą na niej o mogiłach na terenie gminy Iwanowice z I czasów I wojny światowej. Uwieńczeniem i jednocześnie formą sprawdzenia wiedzy zdobytej w czasie prelekcji historycznych będzie gra terenowa na terenie Szkoły Podstawowej w Widomej we wtorek 6 listopada 2018 r.

            Serdecznie zapraszam uczniów, rodziców, nauczycieli i mieszkańców gminy Iwanowice oraz każdego, komu historia Polski, także ta lokalna, nie jest obojętna, do polubienia strony na facebook’u Ocalmy od zapomnienia dzieje wyzwolenia. Na stronie będą pojawiały się informacje dotyczące:
- gry edukacyjnej która odbędzie się w szkole w Widomej w ramach realizacji projektu (materiały do gry, pytania),
- niepodległościowych konkursów gminnych (zasady, regulaminy, wyniki),
- Gminnego Biegu Niepodległościowego (regulaminy, zapisy),
- obchodów Tygodnia Niepodległości (szczegółowe programy),
- uroczystych Obchodów w dniu 11 listopada
oraz filmy historyczne zrealizowane przez Panią Annę Mączkę przy współpracy Pana Adama Miski, relacje fotograficzne oraz materiały filmowe z wydarzeń.

Poniżej link do strony: https://www.facebook.com/Ocalmy-od-zapomniena-dzieje-wyzwolenia-2034713033235154/

Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko