Kiedy rzeczy zwykłe stają się niezwykłe? - lekcja plastyki w Cricotece

Jeszcze w starym 2016 roku udało nam się zrealizować planowaną już od dawna wycieczkę do Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora. Cricoteka jest specyficzną instytucją, która pełni równolegle funkcję archiwum, „muzeum”, galerii i placówki naukowej.

Tadeusz Kantor – tak ważna postać w historii sztuki – okazała się uczniom zupełnie nieznana. W towarzystwie pani przewodnik obejrzeliśmy wystawę złożoną z rekwizytów oraz części scenografii do spektakli Tadeusza Kantora. Widzieliśmy także rysunki i obrazy artysty oraz twórców, którymi się inspirował.

Druga część spotkania odbyła się w sali edukacyjnej, gdzie uczniowie klas IV-VI mieli okazję zastanowić się nad tym, czy w obrazie ważny jest kolor? Czy ważne są kształty? Czym jest metafora, a czym abstrakcja? Uczestnicy zapoznali się z wybranymi obrazami Kantora. Mieli możliwość nie tylko odtworzyć obrazy mistrza na dużym ekranie, ale także stworzyć własny obraz metaforyczny i abstrakcyjny, aby – przy wykorzystaniu techniki polaryzacji – nadać obrazom mistrza i swoim własnym odrobinę magii. W ten sposób powstały oryginalnie zatytułowane prace, np. Zwykły chaos, Sprejowa lampa i Lizaki. Efekty pracy możemy zobaczyć w galerii.

Sztuka to nie sweter, wcale nie musi się podobać, ma natomiast pozostawić silne wrażenie… Życzę wszystkim uczestnikom, aby to spotkanie poszerzyło horyzonty patrzenia na dopiero co odkrywaną sztukę.

Zapraszamy do galerii.

Beata Gaździcka