08 października 2019 09:45 | Aktualności

Wycieczka do wiosek świata

Ostatni dzień września był dla nas pełen wrażeń i niespodzianek. Z dawna oczekiwana wizyta w krakowskim Parku Edukacji Globalnej doczekała się realizacji. Tuż przy wejściu do parku przewodnicy porwali nas w globtroterską przygodę na wszystkie kontynenty. Z wielkim entuzjazmem dotykaliśmy kultury i obyczajów ludzi z różnych wiosek świata.

Wreszcie przyszedł czas na warsztaty w wybranych wcześniej zakątkach. Klasa I eksplorowała magiczną Mongolię. Wyruszyła na azjatyckie stepy, aby poznać zasady życia codziennego oraz ich znaczenie dla rodzin mongolskich. Wiele radości słychać było podczas dojenia jaka i pracy jak koń w kieracie.

Drugoklasiści wylądowali w peruwiańskiej szkole. Młodzi podróżnicy przemierzyli Andy, by dotrzeć do miejskich slumsów, gdzie w szkole uczestniczyli w lekcji hiszpańskiego, zatańczyli peruwiański taniec tinku oraz zagrali na indiańskich instrumentach.

Dzień z życia w Afryce przypadł klasie III, która podczas podróży do ghańskiej wioski odkryła: z czego robi się zabawki, skąd się bierze czekolada i jak wyglądają lekcje pod drzewem.

Ku radości uczestników na koniec pobytu mogliśmy odwiedzić magiczny sklepik z oryginalnymi pamiątkami z poznanych wcześniej miejsc. Można było zakupić zaklinacz deszczu, niezwykłe peruwiańskie laleczki lub kolorowe torebki.

Ostatnim punktem programu był spacer przez Powiśle do pomnika niezwykłego psa Dżoka, bohatera naszej lektury. Gdyby nie silny wiatr i deszcz, spędzilibyśmy o wiele więcej czasu na bulwarach wiślanych.

To był owocny dzień.

Beata Gaździcka